Založ si blog

Príbeh zbožného rabína

Žil raz jeden Rabín. Bol to veľmi dobrý a zbožný človek. Jeho viera mu bola všetkým. Ľudia si ho vážili pre jeho veľkú múdrosť, spravodlivosť, srdečnú lásku, ale i prísnosť. Kto potreboval pomôcť, poradiť, alebo len vyrozprávať sa, tomu Rabi vždy pomohol. Rabín mal syna Aliho, dosiaľ ešte mladého a neskúseného. Syn na svojho otca pozeral tak ako všetci navôkol – s obdivom.

Jedného dňa prišiel Ali k Rabimu a pýta sa ho: „Otec, teba každý obdivuje, každý ťa má rád,každému dobrému človeku si blízky, ale povedz otec, je niekto blízky aj tebe?

„Málo takých ľudí je synu, veru málo“

„A patrím medzi nich aj ja otec?“

„Mám ťa rád syn môj, ale nemôžem tvrdiť, že si môjmu srdcu skutočne blízky.“

„A ako to teda môžem dosiahnuť?“

Rabi zodpovedal protiotázkou: „Čo myslíš, ako?“

Prekvapený vyšiel Ali z miestnosti a vyhľadal svoju izbu. Rozhodol sa, že zlepší svoj vzťah s otcom. Už na druhý deň bolo možno badať zmenu v synovom správaní. Začal si otca viac všímať. Všade ho nasledoval, snažil sa ho odbremeniť od tých najobyčajnejších až po najťažšie každodenné starosti. Ráno keď Rabi vstal, jedlo ho čakalo na stole, čisté šatstvo pripravené pri lôžku. Keď šiel Rabi popásť ovce, syn mu vravel, nech ostane v posteli, on to rád urobí. Pousmial sa nad synovým konaním avšak tak, aby to syn nezbadal. Toto sa opakovalo tridsať dní a tridsať nocí

Potom jedného dňa prišiel syn opäť za Rabim s tou istou otázkou, a pýta sa ho: „Otec, som ti už blízky?“

Ten mu takto odpovie: „Nie syn môj, ešte stále nie.“

So zarazeným pohľadom hľadí syn na otca a s miernou výčitkou sa pýta: „Ako to otec? Urobil som všetko pre to aby si vo mne našiel zaľúbenie. Snažil som sa ti urobiť život čo najpohodlnejším a najľahším a nič mi to nebolo platné.“

„Ja viem, syn môj, viem. Avšak cesta k srdcu zbožného človeka nevedie tadiaľto.“

„A kadiaľ teda?“

„Na mňa musíš úplne zabudnúť. Je to však to najťažšie, čo od teba môžem chcieť.“

Syn teda opustil otca a dumal nad jeho slovami. „Úplne zabudnúť? To predsa vôbec nie je ťažké!“ A tak na druhý deň bolo badať opäť veľkú premenu v synovom počínaní. Už nečakalo ošatenie ani jedlo Rabiho dopredu pripravené. A mnohá práca spočívala opäť na jeho pleciach. Syn sa stretnutiu s Rabim dokonca vyhýbal i keď to nebolo celkom možné, keďže žili pod jednou strechou.

Opäť Slnko vystriedalo mesiac na oblohe tridsaťkrát a syn prichádzajúc za Rabim, plný očakávania takto sa pýta: „Otec, som ti už blízky?“

Prísny otec, takto mu vraví: „Nie syn môj, nie si.“

S nepochopením opustil syn otca i jeho dom so stratou všetkej nádeje na úspech. Už viac mu nezáležalo na vzťahu s ním. Začal si žiť svoj vlastný život. A keďže to bol dobrý človek, aj jeho život sa začal uberať po dobrých cestách. Častokrát sa v duchu pýtal, čím má byť svetu prospešný. Vytušil, že mu z hora bola vytýčená úloha. Táto úloha spočívala v liečení ľudských tiel i duší. Začal sa najprv vzdelávať a potom pôsobiť ako lekár. Neprešlo veľa rokov a stal sa z neho vynikajúci liečiteľ. Zo všetkých krajov k nemu prúdili chorí v nádeji, že ozdraví ich telo i dušu. Málo, pramálo voľného času mu zostávalo popri práci. Všetok svoj čas venoval pomoci druhým.

O synovom pôsobení sa dopočul aj Rabi, ktorí napriek tomu že zostarol, bol neustále plný života. Vybral sa jedného dňa za Alim. Zaklopal na dvere jeho chatrče. Tie sa otvorili a prekvapený syn hľadí na otca. Nestihli si však vymeniť ani jediné slovko, zrazu pribehla odniekiaľ akási žena s dieťaťom v náručí. Dieťa malo triašku, pot mu stekal po tvári a bolo badať vysokú horúčku. Ali ho okamžite vzal do náručia a položil na lôžko. Vzal z police akési byliny a začal ich lisovať a vytláčať šťavu. Z iných bylín zas pripravil horúci čaj. Šťavu votrel do chlapcovej hrude a čaj mu dal vypiť. Predniesol krátku modlitbu a nechal chlapca odpočívať. Tomu sa v okamihu viditeľne uľavilo.

Na celý tento jav sa spoza rohu prizeral Rabín bez slova. Ali k nemu po chvíli vzhliadne a vidí, ako mu slzy stekajú po lícach. Rabi mu takto vraví: „Nikdy si mi nebol bližší syn môj.“
S vediacimi očami vzhliada na neho syn a na jeho perách sa zračí mierny úsmev. Bez slov na seba hľadia otec a syn a ich duše splývajú v spoločnom prežívaní s nádherným tepom tohto stvorenia.

Homeopatia nie je pre každého

28.10.2016

Niektorí ju prehnane zbožňujú, iní len kritizujú a zatracujú. K tejto liečebnej metóde málokto zaujme vlažný postoj. Školskou múdrosťou je prakticky neuchopiteľná a plná zvláštnych viac »

Volanie netvora

10.10.2016

Recenzia knihy Ak vyslovíš pravdu, zvládneš všetko Conor O´Malley je mladý 13-ročný chlapec, ktorý to v živote nemá ľahké. Žije v dome so svojou vážne chorou matkou, ktorá je takmer viac »

Úskalia pozitívneho myslenia

18.08.2016

O sile pozitívneho myslenia sa toho napísalo už mnoho. Internet je plný pozitívnych afirmácií na každý deň, ktoré vám ho majú uľahčiť. Niekedy sa zdá, akoby nebolo potrebné nič iné, viac »

Austria Politics

Ukázali novú rakúsku vládu. Sľubuje prísnejšiu migračnú politiku či rýchlejšie deportácie

16.12.2017 20:07

Premiérom sa stane Sebastian Kurz, ktorý sa vo veku 31 rokov stane najmladším premiérom v rámci členských krajín únie.

srbsko, premiér, srbský premiér, alexander vučič, aleksandar vucic,

Srbský prezident dostal list, odosielateľ sa vyhráža miliardami guliek a smrťou tretiny národa

16.12.2017 19:21

List bol odoslaný z Nemecka a obsahuje aj narážky na úspešné chorvátske ofenzívy z polovice 90-tych rokov minulého storočia.

povodne, Torysa,

Rieka Uh na východe Slovenska nebezpečne stúpa, úrady situáciu monitorujú

16.12.2017 18:55

Rieka Uh pri Lekárovciach dosiahla hranicu 8 metrov, čo je už tretí stupeň povodňovej situácie, a stále stúpa.

katalansko

Katalánska kríza podkopáva španielsku ekonomiku

16.12.2017 16:27

Španielska centrálna banka mierne znížila odhady rastu domácej ekonomiky pre najbližšie dva roky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 33692x
Priemerná čítanosť článkov: 4212x

Autor blogu

Kategórie