Niektorí ju prehnane zbožňujú, iní len kritizujú a zatracujú. K tejto liečebnej metóde málokto zaujme vlažný postoj. Školskou múdrosťou je prakticky neuchopiteľná a plná zvláštnych paradoxov.
Ten však, kto nie je schopný odložiť svoje doterajšie vedomosti a stať sa nezaujatým pozorovateľom, musí urobiť krok vzad. Homeopatia mu totiž svoju siedmu komnatu neotvorí, pretože homeopatia nie je pre každého.
Vysoké nároky
Tento post určitej neprístupnosti nespočíva azda v tom, že by bola homeopatia vhodná iba pre hŕstku vyvolených, alebo snáď v tom, že je finančne dostupná iba pre majetných ľudí. Homeopatia je tu teoreticky pre každého ale prakticky to už neplatí, pretože na jej úspešné využívanie sú potrebné určité predpoklady, ako na strane terapeuta, tak na strane klienta.
Čo veda nevysvetlí, tomu neveríme
Snáď najväčšou prekážkou na ceste za homeopatiou je ľudský rozum. Ak je niekto príliš pripútaný na naučené vedomosti, ktoré získal v škole, alebo ktoré počul od zaručených odborníkov, tak po homeopatii pravdepodobne ani nesiahne. Ak má obzvlášť dobrý charakter, tak sa k homeopatii nebude vyjadrovať, alebo jednoducho prizná, že jej nedôveruje, pretože jej nerozumie. Ak je charakter menej žiarivý, môže sa homeopatii vysmievať, ako to ľudia často robia, keď niečomu nerozumejú. Vysvetliť presný mechanizmus homeopatie sa zatiaľ nepodarilo nikomu. Máme mnoho teórii, ale sú to stále len teórie. V jednom sa však zhodujeme – homeopatia je energetická medicína. Pôsobí na energetické pole človeka a v ňom vyvoláva zmeny, ktoré následne ovplyvňujú telo človeka. Preto nemožno na jej potvrdenie, či vyvrátenie používať klasické vedecké postupy. Opísať ich však nie je cieľom tohto článku.
Pokora
Homeopatia vyžaduje pokoru. V utrpení a chorobe sa človek často stáva pokorný. Dokonca aj ten, ktorý predtým zatracoval všetko, čomu nerozumie a čo nedokáže pochopiť, pod vplyvom utrpenia akosi zmäkne a je ochotný opustiť svoje zabehnuté chodníky a prijať možnosť, že mu môže pomôcť aj čosi iné, ako si on sám myslel. Spravidla sa to stáva vtedy, keď zlyhali všetky zaručené postupy, ktorým on predtým stopercentne dôveroval a očakával od nich pomoc.
Zodpovednosť za zdravie má každý vo vlastných rukách
To však ešte nestačí. Nestačí len prísť za homeopatom a požiadať o pomoc. Homeopatia vyžaduje od pacienta, aby poznal svoje telo a tak isto aj svoje duševné pochody. Ak chce pri liečbe uspieť, je potrebné, aby spolupracoval. V žiadnom prípade nejde o odovzdanie zodpovedosti za svoje zdravie do rúk odborníka, tak ako sme na to zvyknutí pri iných liečebných postupoch. Nie, tu je potrebná spolupráca. Klient musí opäť nadobudnúť kontakt so svojím telom, musí ho opäť začať spoznávať ako malé dieťa. Ak doteraz pri každom náznaku bolesti užíval lieky na jej utíšenie, a tým ju potlačil hneď v zárodku, pri homeopatickej liečbe s tým musí na chvíľu prestať. Musí pochopiť povahu bolesti a začať sa pozorovať. Musí vidieť, či je bolesť ostrá, pichavá, alebo tupá, prípadne sa prejavuje inak. Je bolesť nepretržitá, alebo sa objavuje len v konkrétny čas? Mení bolesť svoju lokalitu, alebo je stále na rovnakom mieste? Všetky tieto informácie sú pre správne posúdenie stavu pacienta dôležité. To mnohých klientov prekvapí. Práve na základe toho vidieť, nakoľko sme stratili kontakt so svojím telom. V honbe za svojimi záujmami sme telo prestali pozorovať. Lenže čo je dôležitejšie, ešte predtým sme prestali pozorovať svoje vnútro, svoj vnútorný svet, ktorý má svoje potreby. Na tieto nás naša duša upozorňovala, no my sme nechceli počúvať. Preto musela použiť tvrdší prostriedok, a tým je choroba.
Často je pre klienta prekvapujúce, keď sa pýtame na jeho duševný stav. Ešte stále je dnes mnoho ľudí, ktorí nevnímajú súvislosť medzi duševným a fyzickým stavom. Uvažujú o nich, akoby to boli dve oddelené od seba nezávislé jednotky. Ale práve opak je pravdou. Mnohí vedia už o psychosomatických ochoreniach, teda o prevažne fyzických ochoreniach, ktoré majú pôvod v duševnom stave človeka. Z homeopatického hľadiska je však takmer každé ochorenie psychosomatické. Telo je absolútne závislé od duševného stavu človeka. Každé hnutie duše má silný vplyv na telo, a to buď povznášajúci alebo zhubný, v závislosti od povahy duševného stavu. Pri homeopatickom rozhovore vidíme veľmi často, že fyzické ochorenie má svoj začiatok práve v období, keď sa klientovi niečo zásadné prihodilo, v jeho živote nastal nejaký zvrat, prípadne vyvrcholil určitý jeho stav.
Masky treba odložiť
Je potrebná úprimnosť – voči sebe i voči terapeutovi. Homeopatická poradňa by mala byť posledné miesto, kam by sme mali chodiť s maskami, ktoré ukazujeme svetu. Je potrebné dať ich bokom. Podstatne tým uľahčíme prácu terapeuta a aj počet stretnutí, ktoré musíme absolvovať. To pre mnohých vôbec nie je ľahké. Mnohí z nás neodhaľujú svoje vnútro ani sami pred sebou, nie to ešte pred terapeutom. Je to obzvlášť ťažké pre ľudí, ktorí majú o sebe vysokú mienku, alebo ľudí z náboženských spoločností, kde platia určité normy a ich nedodržiavanie je neakceptovateľné. Úspešný vrcholový manažér môže v určitých prípadoch veľmi ťažko pripustiť, že sa cíti pri ženách neistý a mladík s prísnou katolíckou výchovou môže mať problém priznať, že má silnú sexuálnu túžbu. Zvláštny dôraz sa kladie na osobnosť terapeuta, ktorý by nemal za žiadnych okolností klienta súdiť, ani otvorene, ani skryte. Sám by mal byť vysporiadaný so svojimi temnými stránkami, aby predišiel projekcii, kvôli ktorej by pripisoval svoje chyby klientovi. Tu prichádza často na pomoc závažnosť ochorenia. Pri veľkom utrpení človek väčšinou odhadzuje svoju masku a ukazuje sa taký, aký skutočne je. Aj preto je paradoxne často ľahšie pomôcť homeopatiou ťažko chorému, ako človeku s jednoduchým problémom.
Trpezlivosť
Keď sme už prekonali samých seba tým, že sme odložili bokom naučené vedomosti, začali sme si viac všímať svoje telo a nesnažíme sa i najmenšiu bolesť potlačiť už v zárodku, odložili sme tiež bokom svoje masky, čaká nás ešte skúška trpezlivosti.
Opäť je to veľký nárok na terapeuta i klienta. Kto čaká rýchle úspechy, je dosť možné, že odíde sklamaný. Tieto sa môžu samozrejme dostaviť, je to však skôr výnimka. Neexistuje tu smerodajné pravidlo, no pri liečbe chronického ochorenia je potrebné počkať a sledovať pôsobenie lieku aspoň 3-4 týždne. Ak sa terapeut alebo klient unáhlia a menia lieky príliš rýchlo v snahe vidieť rýchly účinok, vzniká veľké riziko neúspechu. Hrozí totiž, že liek bol správny, ale nemal dostatok času na rozvinutie účinku. Mnoho homeopatov má skúsenosť, pri ktorej pacient necítil účinok lieku aj 3 týždne a následne na 4. týždeň došlo k výraznému zlepšeniu až vymiznutiu ochorenia.
Pravidelne sa tiež stáva, že homeopatický liek, ktorý klient užíval, nemal žiadny alebo len veľmi malý účinok. Preto je potrebná opätovná konzultácia pri ktorej sa môžu odhaliť nové skutočnosti, ktoré povedú k predpisu iného homeopatika. S touto možnosťou treba rátať, pretože homeopatia je mimoriadne náročná liečebná metóda. Ani u najúspešnejších homeopatov nie je výnimkou, že predpíšu účinné homeopatikum často až pri 4-5 konzultácii.
Kráľovná medicíny
Vidíme teda, aké mnohoraké sú nároky homeopatie. Nie je to popoluška, ktorá ochotne pribeží na pomoc, len ju stačí zavolať a odovzdať svoj osud do jej rúk. Je omnoho dôstojnejšia. V rozprávke by Homeopatia snáď zaujala postoj kráľovnej. Je vznešená, ak sa k nech chcete priblížiť, musíte odhodiť Vaše doterajšie predstavy a pripustiť, že sú veci, ktorým zatiaľ nerozumiete. K jej trónu treba kráčať trpezlivo, so sklonenou hlavou a možno to bude i trochu bolieť. Musíte jej ukázať svoju skutočnú tvár a cestou k trónu odhodiť svoju masku. Až keď toto všetko podstúpite, môže na vás položiť svoju žehnajúcu ruku, a tak vyliečiť vašu dušu a následne aj vaše telo.
8. div sveta? :-) ...
Homeopatia nie je vedecký spôsob liečenia ...
Čakal som ešte vetu: Viera v homeopatiu je ...
Fajn, ešte k tomuto "Čo veda nevysvetlí, ...
Pán Milan, súhlasím. Nenapadlo ma, že by ...
Celá debata | RSS tejto debaty